Co to jest dropshipping i jak z nim zacząć?

Jak zarabiac na facebooku - facebook ads
Jak zarabiać na Facebooku? – przewodnik po Facebook ADS
3 sierpnia, 2020
Jak zarabiac na Instagramie
Jak zarabiać na Instagramie? – poradnik dla influencerów
8 sierpnia, 2020
Co to jest dropshipping

Zwykle znany nam jest popularny model marketingowy, w którym kupujący płaci za towar, a my go bezpośrednio wysyłamy.  Czy jednak jesteśmy świadomi, że istnieje jeszcze jeden wyjątkowy model sprzedaży, który umożliwia nam sprzedaż, zanim nabędziemy produkty w hurtowni?. Oznacza to, że nie musimy posiadać danego produktu fizycznie na stanie, nie musimy się także martwić o pakowanie i wysyłkę. Płacimy więc za produkty, dopiero po zakupie przez klienta. Czym tak właściwie jest dropshipping?.

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to model sprzedażowy, który w ostatnim czasie zyskał sobie znaczną popularność, szczególnie w branżach ecommerce. Na czym to dokładnie polega?. Otóż to hurtownie dropshipingu biorą na siebie cały ciężar przechowywania towaru, a także jego wysyłki. Wówczas magazynują one produkty, a następnie wysyłają je do naszego klienta, a następnie naliczają sobie prowizję. Na takich zasadach obecnie działa spore grono sklepów internetowych. Nasza rola, ogranicza się właśnie do tego typu obsługi, a następnie wysłania zamówień do producenta czy hurtowni dropshippingu. Więc co właściwie mamy robić?. Jako prowadzący sklep internetowy obsługujemy tam klientów, dbamy także o platformę i jej funkcjonalność. Dodatkowo, naszym obowiązkiem jest także sprowadzenie klientów, czyli wszelakie działania marketingowe.

Jak zacząć przygodę z dropshippingiem?

Mimo że opinii o dropshippingu są różne, ale zwykle rodzi on więcej pytań niż wątpliwości. Jak zacząć?. Czy potrzebujemy do tego własnej firmy?. Okazuje się, że tak- potrzebna nam jest działalność gospodarcza. Dlaczego?. Ponieważ działalność w świetle prawa jest rozumiana jako ciągłe i zorganizowane działanie nastawione na zarobek. Oznacza to, że jeśli chcemy mieć realny zysk i móc sprzedawać więcej niż tylko raz lub dwa w miesiącu, musimy założyć firmę. Jednak pamiętajmy, że możemy jej nie rejestrować. Jakie warunki musimy spełnić, by nie rejestrować działalności?. Otóż:

  • musimy trudnić się dropshippingiem samodzielnie, bez żadnych pomocników
  • w ciągu pięciu lat, nie prowadziliśmy innej działalności gospodarczej
  • do prowadzenia tego typu usług nie potrzebujemy koncesji ani żadnej innej licencji
  • nasz miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia na dany rok.

Jednak posiadanie firmy, jest dla nas korzystne, należy pamiętać, że nie każda hurtownia dropshippingowa podejmie z nami współpracę bez posiadanej działalności. Wówczas będziemy nosić miano podmiotu niebiznesowego. Kolejnym krokiem na drodze do zostania dropshippingowcem, jest wybór odpowiedniej platformy. Takie usługi oferuje allegro, ale możemy także mieć własny sklep internetowy. Allegro jest oczywiście o wiele łatwiejsze, a także korzystają z niego tysiące ludzi. Własny sklep internetowy wiąże się natomiast z inwestycją. Nie tylko w platformę, ale także i domenę. Dochodzą do tego jeszcze koszty systemu zarządzania treścią oraz reklamy i promocji. W przypadku korzystania z gotowej platformy, schemat jest bardzo prosty:

  • zakładamy konto np. na Allegro
  • korzystamy z jednego z systemów oprogramowania dla sklepu
  • wybieramy następnie hurtownie i także zakładamy tam konto
  • wybieramy produkty, które chcemy sprzedawać
  • ustalamy wówczas marżę, a następnie za pomocą danych narzędzi udostępniamy wybrane produkty
  • gotowe, możemy czekać na pierwsze zamówienie

Prowadząc działalność nierejestrowaną i trudniąc się dropshippingiem nie potrzebujemy kasy fiskalnej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ taka kasa to nie mały wydatek. Jeśli nie przyjmujemy gotówki w postaci fizycznej, wówczas nie istnieje obowiązek wystawiania paragonów. Pamiętajmy jednak, ze względu na ten dogodny sposób sprzedaży, dropshipping stał się niezwykle konkurencyjny. Mimo dużej konkurencji, szanse na całkiem spory zarobek są jednak duże. Istnieje możliwość zbudowania na tym modelu nawet trwałego biznesu. Wszystko zależy od chęci i naszego zaangażowania. Dropshipping daje nam ogromne możliwości próby, bez ryzyka straty, dlatego warto zagłębić się w ten temat.

Dodaj komentarz